Все у світі, у природі, навіть в окремій державі підпорядковується певним законам та існує за своїми правилами. Важко жити в суспільстві й працювати на його благо в хаосі, безладі, керуючись лише правилом «що хочу, те й роблю». І тому люди з давніх-давен почали впорядковувати своє життя.
Люди протягом свого існування завжди прагнули організувати, упорядкувати, врегулювати своє життя. Тому вони постійно вигадували якісь правила, бо без них порядку не має.
Правило— це загальноприйнятий спосіб та порядок дій, певне положення, у якому відображено взірець діяльності або поведінки людини. Правила — це певні положення, у яких відбито взірець діяльності або поведінки людини.
1.1. Які правила існують у суспільстві
1) Звичаї і традиції — це правила поведінки, що склалися історично й закріпилися у суспільстві внаслідок багаторазового використання (звичай - свято останнього дзвоника; традиція - зустрічати гостей хлібом-сіллю);
2) релігійні норми — це правила, що відображають ставлення до Бога, регулюють порядок відправлення релігійних обрядів;
3) корпоративні норми — це норми, що встановлюють і забезпечують об'єднання громадян (наприклад, норми Статуту гімназії);
4) норми моралі — це правила, що регулюють поведінку людей з точки зору поглядів суспільства про добро і зло, справедливість, совість, честь, гідність, дотримання яких забезпечується силою громадської думки;
5) норми права — це загальнообов'язкові правила поведінки,
які встановлює та охороняє держава (наприклад, закони, укази...);
6) соціальні норми — правила загального характеру, що регулюють їх забезпечують різноманітні засоби впливу (види соціальних
норм перераховані вище).
Правила, які регулюють відносини між людьми у певній сфері життя (сім’ї, під час навчання, на роботі), називаються галузями права.
Конкретні загальнообов’язкові правила – це норми права.
Відносини між людьми, що регулюються цими нормами та законами, називаються правовідносинами. Учасники правових відносин в юридичній літературі називають суб’єктами правовідносин.
Суб’єкти правовідносин – це окремі люди, підприємства, установи, організації і вся держава в цілому, які відповідно до норм права виступають носіями суб’єктивних юридичних прав та обов’язків. Об’єкти правових відносин – це конкретні речі та види власності, з приводу володіння якими суб’єкти вступають у правові відносини між особою.
1.2. Ознаки і сутність права
Право — це система загальнообов'язкових правил поведінки (норм права), які встановлює та охороняє держава для регулювання відносин в суспільстві
Основні ознаки права
Сутність права
Право реалізується в житті людей через закони. Якщо право – це загальнообов’язкові правила поведінки, то закон – це форма, в якій врони існують у державі.
1.4. Основні ознаки закону
Закон — це нормативно-правовий акт, який приймає парламент чи населення (референдум), має вищу юридичну силу для
регулювання суспільних відносин.
Основні ознаки закону
Закон:
Якщо норми права не записані у відповідний закон, ніхто не знатиме про їх існування і це унеможливить їх застосування, виконання і дотримання.
Добре відомо, що свобода кожного закінчується там, де починається свобода іншого. Тому право є поєднанням дозволів та заборон; заохочень та покращань; свободи та відповідальності особи.
Контрольні запитання