Освіта в найкращому випадку дасть можливість
виробити внутрішній потенціал для самостійного навчання.
Такий підхід озброює людину і допомагає вистояти
за непередбачуваних обставин, вижити в мінливому світі.
Д. Гарднер
Однією з передумов успішного розвитку будь-якої держави є забезпечення нею свого майбутнього. Для цього, зокрема, потрібно створити ефективну й сучасну освіту.
Освіта – це основа духовного, соціального, економічного, культурного розвитку суспільства і держави.
Конституція України гарантує кожному громадянину права на освіту.
Право на освіту є продовженням ст. 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права.
«Освіта додає людині гідності», - стверджує Дідро, а Лев Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря для дихання.
Окрім Конституції України, питання освіти регулюють Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про вищу освіту», Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, Статутом навчального закладу тощо.
У навчальному процесі беруть участь насамперед учні, студенти, курсанти, учителі, викладачі, вихователі. Крім того, відповідно до Закону України «Про освіту», учасниками навчально-виховного процесу є батьки учнів, представники підприємств, установ і громадських організацій.
Професійно-технічна освіта має три ступені. Кожний ступінь навчання визначається теоретичною та практичною завершеністю і підтверджується присвоєнням випускникам освітньо-кваліфікаційного рівня, згідно з набутими професійними знаннями, уміннями і навичками, що супроводжується видачею їм документа про професійно-технічну освіту відповідного зразка.
Випускнику професійно-технічного навчального закладу, який успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду і видається диплом державного зразка.
Диплом кваліфікованого робітника або молодшого спеціаліста з відзнакою видається випускникам ПТНЗ, які мають не менше 75 відсотків навчальних досягнень високого рівня з усіх предметів та професійно-практичної підготовки, а решти предметів, що входять у додаток до диплома, достатнього рівня (не нижче 8 балів) і за результатами державної кваліфікаційної атестації мають високий рівень та зразкову поведінку.
Випускнику, який закінчив відповідний курс навчання в акредитованому вищому професійному училищі, центрі професійно-технічної освіти певного рівня акредитації, може присвоюватись освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» і видаватись диплом державного зразка.
Особа, яка опанувала курс професійно-технічного навчання і успішно пройшла кваліфікаційну атестацію, видається свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації.
Кожен з учнів має право обирати профіль навчання, визначатися, чим займатися в позаурочний час, користуватися навчальними кабінетами, спортивними залами, майданчиками, брати участь у науковій роботі, олімпіадах, конкурсах, роботі органів громадського самоврядування професійно-технічних закладів, безпечні та нешкідливі умови навчання, захист від насильства, приниження честі та гідності.
Зрозуміло, що немає прав без обов’язків. Учні зобов’язані систематично та глибоко оволодівати знаннями й навичками, підвищувати свій загальний культурний рівень, дотримуватись вимог законодавства, моральних норм. У кожному навчальному закладі є власні – статут, правила внутрішнього розпорядку. Дотримуватись їхніх вимог – також обов’язок учнів.
Контрольні запитання