Одним із важливих інститутів трудового права є колективний договір, що укладається між власником (уповноваженим ним органом) і профспілковими чи іншими органами, уповноваженими на представництво трудовим колективом.
Колективний договір – угода, що укладається на підприємствах, в установах, організаціях не залежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають права юридичної особи. Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів.
Сторони колективного договору:
Зміст колективного договору становлять взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин.
Питання, що становлять зміст колективного договору:
Колективний договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством й угодами, гарантії, соціально-побутові пільги.
Умови колективного договору, що погіршують, порівняно з чинним законодавством й угодами, становище працівників, є недійними.
Процес створення та укладення колективного трудового договору:
Контроль за виконанням колективного договору, угоди проводиться безпосередньо сторонами, що їх уклали, чи уповноваженими ними представниками.
Колективний договір набирає чинності:
Після закінчення строку дії колективний договір продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.
У разі ліквідації підприємства колективний договір діє протягом усього строку проведення ліквідації.
Положення колективного договору поширюється на всіх працівників підприємства, організації, установи не залежно від того чи є вони членами профспілки і є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства, організації, установи.
Контрольні запитання