2.1. Поняття держави
Французький король Людовік XIV казав, що «держава — це я». У повсякденному спілкуванні поняття «держава» може вживатися в таких значеннях, як влада, країна, суспільство, народ, батьківщина тощо.
Найповнішим визначенням є таке.
Держава — це здійснюваний за допомогою офіційних органів політико-територіальний спосіб організації публічної влади, що покликаний управляти суспільними процесами шляхом надання своїм велінням загальнообов'язкового характеру та можливість реалізації цих велінь за допомогою сили примусу.
Слід звернути увагу саме на те, що держава — це спосіб організації публічної влади, тобто офіційної влади.
Держава — суверенна політико-територіальна організація суспільства, що має владу, яка здійснюється державним апаратом на основі юридичних норм, що забезпечують захист і узгодження суспільних, групових, індивідуальних інтересів зі спиранням, у разі потреби, на легальний примус.
2.2. Ознаки держави
Від інших об'єднань людей та суб'єктів політичного життя державу відрізняють певні ознаки.
2.3. Суверенітет та його види
Серед ознак держави є поняття, яке раніше не зустрічалося — суверенітет. Це поняття походить від французького слова «суверен», що означає «вищий», «верховний». Суверенітет буває трьох видів: народний, національний та державний.
Народний суверенітет — це повновладдя народу, який здійснює свою владу незалежно від інших соціальних сил.
Національний суверенітет - це здійснення нацією свого невід'ємного права на самовизначення.
Визначення державного суверенітету наведено в Декларації про державний суверенітет України, ухваленій від 16 липня 1990 р.
Державний суверенітет — це верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади держави в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах.
Ознаки державного суверенітету:
2.4. Функції держави
Функції держави — основні напрямки і види діяльності держави, обумовлені її завданнями та цілями і такі, що характеризують її сутність.
Функції сучасної держави можна класифікувати за різними критеріями, що відображають різні аспекти її діяльності.
Форми здійснення функцій держави — це спеціальні аспекти її діяльності, за допомогою яких реалізуються державні функції. За правовими наслідками ці форми поділяються на правові й неправові (організаційні).
Правові форми — це такі види здійснення функцій держави, які тягнуть за собою правові наслідки. Існують різні види
правових форм здійснення функцій держави — правотворча, управлінська (виконавчо-розпорядча), правоохоронна, правореалізаційна тощо.
Правотворча форма відображається в діяльності держави з підготовки і прийняття нормативно-правових актів та інших джерел права.
Управлінська форма характеризується діяльністю держави та її органів з оперативного застосування, виконання, використання й дотримання правових норм у процесі організації здійснення державних функцій.
Правоохоронна форма проявляється в організації охорони правових норм від правопорушень у контролі й нагляді за здійсненням законності, дисципліни і правопорядку.
Правозастосовна форма полягає в застосуванні правових норм і винесенні обов'язкових для виконання індивідуально-правових рішень.
2.5. Сутність держави
Щоб зрозуміти, що таке держава, необхідно з’ясувати її сутність.
Сутність держави – це внутрішній зміст її діяльності, який виражає єдність загальносоціальних і вузькокласових інтересів громадян. Іншими словами, сутність держави – це основна властивість держави, що визначає її зміст, мету, функції.
Держава в сучасних теоріях трактується як надкласова, що виражає інтереси всіх верств суспільства. Вона називається соціальною правовою державою, державою соціальної демократії. Соціальна правова держава передбачає наявність громадянського суспільства, де громадянин – суб’єкт права – є вільною, автономною особою.
Існування правової держави неможливе без громадянського суспільства.
Громадянське суспільство – система взаємодії в межах права вільних і рівноправних громадян держави, їх об’єднань, що добровільно сформувалися та перебувають у відносинах конкуренції і солідарності, поза безпосереднім втручанням держави, покликаної створювати умови для їхнього вільного розвитку.
Правова держава повинна орієнтуватися в першу чергу на інтереси громадянського суспільства. Таким чином, взаємовідносини правової держави і громадянського суспільства здійснюються на основі права і є співробітництвом, а не нав’язуванням державної волі.
Контрольні запитання
5. Прочитайте уривки із статей Конституції та законів України. Про які ознаки держави йдеться?